Diyanet Haberler

Bir süredir tedavi gören Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, bugün sabah saatlerinde Hakk’ın rahmetine kavuştu. Tahir Büyükkörükçü Hocafendi’nin cenazesi yarın (pazar günü) öğle vakti Kapu Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Ömrünü İslama adayan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, 1925 yılında Konya’da doğdu. Konya’nın Meşhur hocaefendilerinden Hacı Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca’dan Hadis dersleri aldı. Hayran olduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan Tahir Büyükkörükçü, askerlik dönüşü, eski garaj civarındaki Boncuk Camii’nde imamlığa başladı. Çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı.

Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki’nin Konya’ya gelişinde vaazını dinlediği Tahir Hoca, prosedür gereği yapılan bir imtihanla 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi. 1965 yılında da Konya müftüsü oldu. Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden Konya milletvekili olarak Meclis’e girdi.12 Eylüldarbesinde tutuklandı; ‘İslamî esaslara dönülmesini ve İslamî devlet kurulmasını istediği’ iddiasıyla askeri mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı.

Başta Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretleri olmak üzere Ladikli Hacı Ahmed Efendi, Hacı Veyis Zade Mustafa Efendi, Muhammed Harrani Hazretleri, Musa Topbaş Efendi, Muhammed Zahid Kotku Hocaefendi, Mekkeli Üstad Muhammed Alevi Maliki, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, Necip Fazıl, Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, Havlucu Ahmed Efendi, Konyalı Dişçi Mehmed Efendi gibi alimler Tahir Büyükkörükçü Hocaefendiyi ziyaret edenler arasındaydı.

ÖMRÜ TEBLİĞ HİZMETİYLE GEÇTİ

Ömrünü İslama adayan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, 1925 yılında Konya’da doğdu. Konya’nın Meşhur hocaefendilerinden Hacı Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca’dan Hadis dersleri aldı. Hayran olduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan Tahir Büyükkörükçü, askerlik dönüşü, eski garaj civarındaki Boncuk Camii’nde imamlığa başladı. Çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı. Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki’nin Konya’ya gelişinde vaazını dinlediği Tahir Hoca, prosedür gereği yapılan bir imtihanla 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi. 1965 yılında da Konya müftüsü oldu. Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden Konya milletvekili olarak Meclis’e girdi. 12 Eylül darbesinde tutuklandı; ‘İslamî esaslara dönülmesini ve İslamî devlet kurulmasını istediği’ iddiasıyla askeri mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı. Başta Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretleri olmak üzere Ladikli Hacı Ahmed Efendi, Hacı Veyis Zade Mustafa Efendi, Muhammed Harrani Hazretleri, Musa Topbaş Efendi, Muhammed Zahid Kotku Hocaefendi, Mekkeli Üstad Muhammed Alevi Maliki, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, Necip Fazıl, Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, Havlucu Ahmed Efendi, Konyalı Dişçi Mehmed Efendi gibi alimler Tahir Büyükkörükçü Hocaefendiyi ziyaret edenler arasındaydı.

BAKAN DAVUTOĞLU, CENAZEYE GELİYOR

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin vefatı üzerine Erenköy’deki evine taziye ziyaretinde bulundu.

Vali Aydın Nezih Doğan, Konya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ve İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ile birlikte  Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin evine gelerek, oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca ile görüştü. Büyükkörükçü Ailesine başsağlığı dileğinde bulunan Doğan, çıkışta yaptığı açıklamada, cenazeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağını açıkladı. Doğan “Sadece Konya’nın değil, Türkiye’nin tanıdığı bir kişiydi. Hem alim bir kişiydi hem de bir siyaset adamıydı. Başsağlığı dilemeye geldik. Tüm Türk Milletine başsağlığı diliyorum” dedi.

Diğer taraftan Ak Parti İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, Konya Milletvekili Sami Güçlü ve Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun da Büyükkörükçü Ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Kaynak: http://www.diyanethaberler.com/haber/tahir-buyukkorukcu-vefat-etti-1891.html