Timetürk

Tahir hocayı yüzbinler uğurladı

 
 
Konya’nın manevi mimarlarından İslam alimi Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi son yolculuğuna yüzbinlerin katılımıyla uğurlandı.

Dün hayatını kaybeden Tahir Büyükkörükçü’nün naaşı yıllarca vaaz verdiği Kapı Camii’ne getirildi. Büyükkörükçü Hocaefendi, öğle namazının ardından oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü’nün kıldırdığı cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı. Bir ömür boyu irşad vazifesini yerine getiren Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’yi son yolculuğuna yüz binler uğurladı. Üçler Mezarlığı’na defnedilen Tahir Hocaefendi’nin arkasından gözyaşları sel olup aktı.

Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Saadet Partisi yetkilileri ve onbinlerce seveni katıldı.

KURTULMUŞ: İSLAM ALEMİNİN BAŞI SAĞOLSUN

HAS Parti Genel başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, büyük âlim Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenaze namazına katıldı. Kurtulmuş cenaze namazı sonrasında yaptığı kısa açıklamada, “Bir dönemde bütün Türkiye’nin uyanmasında ve şuurlanmasında büyük emeği olan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, hayatını İslam yolunda harcamış, gerçek anlamda bir alimdi. Davası için büyük çileler çekmiş bu büyük insanı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bugün onu son yolculuğuna uğurlamak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüz binler Tahir Hocaefendi’nin ne kadar büyük izler bıraktığının da açık göstergesidir. Böyle bir cenaze namazı her insana nasip olmaz. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Başta ailesinin, milletimizin ve İslam Âleminin başı sağ olsun” dedi.
 

İşte saat saat Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’yi uğurlama:
 
Saat 15:22
 
Konya’da ikindi ezanı okunurken Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin defin işlemi tamamlandı. Duayı oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü yaptı. Büyükkörükçü Hoca, duanın ardından cenazeye katılanlara seslenerek  “Allah sizden razı olsun. Yolunuz cennete doğru olsun. Bizleri dualarınızda unutmayın. Allah’a emanet olun” dedi
 

Saat 15:15

 
Üçler Mezarlığında çok sayıda hafız sırayla Kur’an-ı Kerim’den sureler okudu.
 
Saat 15:08 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin mezarına toprak atanlar arasında yer aldı. 
 
Saat 15:02
 
Medine’den getirilen toprak Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca tarafından Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin kefeniyle buluşturuldu.
 
 
 
Saat 15:00 
 
Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesi yüzü kıbleye çevrilerek kabrine indirildi. Üçler Mezarlığında büyük bir kalabalık Vuslat’a şahitlik etti.
 
Saat 14:52 
 
Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin kabrine oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca, Hocaefendi’nin iki torunu ve Prof. Dr. Orhan Çeker indi. Tekbir sesleri eşliğinde Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesi kabri başına ulaştı. Herkes tabuta dokunabilmek için birbirleriyle yarıştı. 
 
Saat 14:48
 
Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin oğlu Abrurrahman Büyükkörükçü ve torunu Tahir Büyükkörükçü, Sultan-ül Vaiziyi kabrine yerleştirmek için hazırlık yaptı.
 
Saat 14:40 
 
Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesi cemaatin elleri üzerinde Üçler Mezarlığı’na girdi.
 
Saat 14:20
 
Alem, Alimini sonsuzluğa uğurluyor. Hocaefendi’nin cenazesi İstiklal Şehitliğinin yanından geçti.
 
Saat: 14:00 
 
Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesi yoğun kalabalık nedeniyle çok yavaş ilerliyor.
 
 
Saat: 13.36
 
Eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün de hocaefendinin KONTV’de yayınlanan vaazlarından çok kişinin istifade ettiğini söyledi.

 

Ürün “Üzüntümüz büyük. Onu çok sevenler onunla haşrolunacaklar. Bütün Konyalı hemşehrilerime, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenabı Hakk hepimize sabır versin. Konya birlik olmuştur, tek yürek olmuştur. Ne mutlu onun yolundan yürüyenlere… ” dedi.
 
Saat: 13.17

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Hocaefendinin vefatından duyduğu üzüntüyü şu sözlerle dile getirdi:

 
“Konya manevi büyüğünü kaybetti. Ailesine, Konyamıza, İslam alemine başsağlığı diliyorum. Muhterem hocamız ilim adayımdı, irfan sahibiydi, hocaların hocasıydı. Kabri cennet olsun. Bugün O’nu kaybettik, o gülüyor, biz ağlıyoruz. Acımız büyük. Hocamızı, rahmetle, şükranla yadedeceğiz.”  
 
Saat: 13.15
 
Saadet Partisi GİK üyesi Recai Kutan, kılınan cenaze namazının ardından şunları söyledi:
 
“Böylesine büyük bir alimin vefatı sadece beni değil bütün miletimizi, bütün İslam Alemini üzmüştür. Alimler yer yüzendeki ışık kaynaklarıdır. Tahir Hocamız da öyleydi. Gerçek anlamda bir alimdi. Bizim için art arda iki üzüntü oldu. Erbakan hocamızın ardında Tahir Büyükkörükçü hocamız da vefat etti. Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağolsun” 

 
Saat: 12.46
 
Konya’da tarihi bir uğurlama yaşanıyor. Yüzbinlerce kişi tekbirler eşliğinde, Büyükkörükçü Hocaefendi’yi Üçler mezarlığına taşıyor.
 
 
 
Saat: 12.41
 
Tahir Büyükkörükçü Hocafendi için Kapu Camii’nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca kıldırdı. Diyanet İşleri Başkanı cemaatten üç defa hocalarına haklarını helal etmelerini istedi. Yüzbirler de bir ağızdan ‘helal olsun’ dedi. Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da, Hocaefendiye rahmet, ailesine ve İslam Alemine sabır diledi.
 
12.33
 
Kapu Camii’nde öğle namazı eda edildi. Tevfikiye caddesinin üzerinde büyük bir kalabalık var. Konya Tahir Hocasını ebediyete uğurluyor. Cenaze töreninin yapıldığı alanda yüzbinler bulunuyor. Tevfikiye caddesi tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bedesten Çarşısı’nın ara sokakları da tamamen doldu. Konya emniyetinin yoğun güvenlik tedbirleri var.
 
Saat: 11.58
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Kapu Camii’ndeki konuşması:
 
Aziz ve Muhterem kardeşlerim. Başınız ve başımız sağolsun. Aslında bugün üzülecek bir şey yok. Bugün bir aşk erinin Mevlasına ve Maşukuna kavuştuğu gün. Biz bugün birbirimizi kutlamalıyız. Bir aşk eri Mevlasına kavuştu. Cenabı Hakk rahmet eylesin.
 
Hocamız sadece bir vaiz değildi. Milletimizin manevi hayatına hizmet eden bir kişiydi. Bu kürsüdeki vaazları burada kalmadı, evlere taşındı, şehirlere taşındı. Hakk’ın sesini başka dünyalara taşıdı. Cenabı Hakk, bu kürsülerden hiçbir zaman o sedayı eksik etmesin.
 
Hocamız hayatı boyunca bu kürsüden bize hakkı, hakikatı anlattı. Hem de rehberlik yaparak usulü gösterdi.
Bu vatana ve millete çok büyük hizmetleri oldu. İmam Hatip Lisesi öğrencisiyken bu kürsüden aldığımız feyizler oldu…
 
Kur’an’ı en güzel tefsir etti, hadisleri burada zikretti. İstiklal Şairimiz ve Muhammet İkbal’i her halde bu kürseden en fazla kullanan kişiydi.
 
Hocamız gülerek Mevlasına gitti, elbette bizim gönlümüz de hüzün içerisinde. Burada bize de bir ders var. Biz hayatı en güzel şekilde yaşayalım, Allahın emirlerine, Resulullah’ın sünnetine en uygun şekilde yaşayalım ki, hikmetlerle, güzelliklerle, salih amellerle, biz de vefat ederken gülerek gidelim Mevlamıza, etrafımızdakiler de üzülsünler.
 
Hepimizin, Alem-i İslam’ın başı sağolsun”
 
Saat: 11.41
 
Hocaefendinin oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü camide cemaate seslendi:
 
“Allah’a hamdolsun ki çok büyük bir kalabalık var. Babam “Rabbimize ne kadar hamd etsek az” derdi. Çünkü bizim sevdiklerimiz Allah dostarı, bizi sevenler Allah dostlarıdır.”
 
Abdurrahman Büyükkörükçü cenazedeki kalabalıktan dolayı teşekkür etti ve babasıyla ilgili şu anekdotları paylaştı:
 
“Babamız vefat etmeden önce duasına aldık. Babamıza “evlatlarım sizden razıyım” dedirttik. Elhamdülillah. Son zamanlarında bir akşam “babacığım bir isteğiniz, emriniz var mı?” diye sordum. Cevabı “Namazlarınızı vaktinde kılın” oldu.
 
Bir gün babama “Oğlunuzu ne kadar seviyorsunuz?” diye sordular. “Allaha kulluğu kadar, ibadet ve taatı kadar seviyorum” cevabını verdi.
 
Talebelerinden biri rüya görmüş. Hocaefendinin mezarını şuraya mı kazalım buraya mı kazalım diye. Cennet-ül Baki’de olmasına karar verilmiş.”
 
Büyükkörükçü babasının vefat zamanına ilişkin olarak da, “Hep söylerdi, bir sabah vakti, sabah namazında, secdede son nefesini vermek istediğini… Dün sabah namazında secdedeyken Hakk’ın rahmetine kavuştu.” şeklinde konuştu.
 
Büyükkörükçü, “Dualarınızı, hatimlerinizi, Fatiha’larınız eksik etmeyin” dedi.
 
Saat: 11.23
 
Kapu Camii’nde hafızlar Kur’anı Kerim okudu. Vatandaşlar akın akın camiyeye geldi.
 
Kapu Camii’ne gelen Saadet Partisi GİK üyesi Yasin Hatipoğlu, Hocaefendinin vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek şunları söyledi:
 
“Hocam sizin hocanızdı. Kürsüden dinliyordunuz. Benim hocamdı, dizinin dibinde dinliyordum. Biz hapishanede dinledik. Hocamıza olan bağımlılığımız farklıdır. Konya’nın, Türkiye’nin değil, tüm İslam Aleminin yakından tanıdığı bir isimdi. Mevlana aşığı bir kişiydi.
 
Tevafuka bakın. Liderimiz Necmettin Erbakan’ı geçen hafta kaybettik. Şimdi de Tahir Hocamızı. İki dost buluşuyorlar. Bütün Konyalıların, tüm milletin, İslam Aleminin, özellikle bizim camiamızın başı sağolsun.”
 
 
 
Saat: 11.07
 
Konhaber Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kara Kapu Camii’nden bildiriyor:
 
“Tahir Büyükkörükçü Hocaefendinin cenazesi Kapu Camii’ne getirildi. Çok büyük bir kalabalık var. Ara sokaklar tamamen doldu. Cenaze törenine 100 binlerin katılması bekleniyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başkan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Saadet Partisi’nden Recai Kutan, Yasin Hatipoğlu ve Şevket Kazan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu’nun Konya’ya geldiğini öğrendik”