Zaman Gazetesi

Tahir Büyükkörükçü Hocaefendiyi yüzbinler uğurladı.

 

Konya’nın manevi mimarlarından İslam alimi ve eski Milletvekili Tahir Büyükkörükçü onbinlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 86 yaşında hayatını kaybeden Tahir Büyükkörükçü’nün cenazesi yıllarca vaaz ettiği Kapu Camii’ne getirildi. Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi için öğle namazının ardından oğlu Abdurahman Büyükkörükçü tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in bir konuşma yaptığı cenaze, sevenleri tarafından alınarak defnedileceği Üçler Mezarlığı’na götürüldü.

Büyükkörükçü’nün eller üzerinde taşınan tabutunu bir süre Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de taşıdı. Onbinlerce seveninin katıldığı cenaze namazında zaman zaman izdihamdan dolayı bakanlar zor anlar yaşadı. Eller üzerinde taşınan Büyükkörükçü’nün naaşının 1 kilometre mesafedeki Üçler Mezarlığı’na getirilmesi 2 saatten fazla zaman aldı. Tahir Büyükkörükçü, yakınları ve sevenlerinin gözyaşları ve duaları eşliğinde ebediyete uğurlandı.

Cenaze törenine, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Saadet Partisi GİK üyesi Yasin Hatiboğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve onbinlerce kişi katıldı.

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCAEFENDİ

Tahir Büyükkörükçü, 1925 yılında Konya’da doğdu. 1965 yılında Konya Müftülüğü yapan Tahir Büyükkörükçü yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizliğe döndü ve 1973 yılında emekliye ayrıldı. 1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden Konya milletvekili olarak Meclis’e girdi. 12 Eylül darbesinde tutuklandı. ‘İslâmî esaslara dönülmesini ve İslâmî devlet kurulmasını istediği’ iddiasıyla askeri mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı.

(CİHAN)

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1103357&title=tahir-buyukkorukcu-hocaefendiyi-yuzbinler-ugurladi